W LECIE

TURYSTYKA GÓRSKA

Piwniczna – Zdrój ze względu na swoje położenie w środku Beskidu Sądeckiego, posiada dogodny dostęp do gęstej sieci szlaków  (PTTK około 460 km), którymi można dotrzeć do najodleglejszych jego zakątków (wytrawni turyści mogą w ciągu jednego dnia dotrzeć do Szczawnicy lub Krynicy. Mniej zaawansowani mają po drodze do dyspozycji schroniska, które pozwolą podzielić trasę na dwa dni wycieczkowe). Oprócz nich na terenie gminy wyznaczono około 40 km szlaków lokalnych, które samodzielnie lub w połączeniu ze szlakami PTTK pozwalają planować krótsze wycieczki i spacery po okolicy. Poza trasami pieszymi istnieją szlaki rowerowe, narciarskie oraz  konne.

Położenie Piwnicznej w sercu Beskidu Sądeckiego, tuż przy granicy ze Słowacją, czyni z niej doskonałą bazę wypadową na różnego typu wycieczki. Sąsiedztwo znanych kurortów Krynicy, Muszyny czy znajdujących się na Słowacji Wyżnych Rużbachów i Bardejowa, dawna Łemkowszczyzna z zachowanymi perłami architektury – cerkwiami greckokatolickimi oraz stare, zabytkowe miasta Stary Sącz i słowacka Stara Lubownia jak magnes przyciągają turystów. Łagodne beskidzkie szczyty i dostępne stąd również pieszo nieodległe Pieniny ze Szczawnicą zachęcają do wędrówek. Tatry, zarówno Polskie jak i Słowackie, mimo iż wymagają dojazdu, są także niemal na wyciągnięcie ręki. Pokrywające gęstą siecią Beskid Sądecki szlaki rowerowe (długie trasy w dolinach lub kręte górskie ścieżki, tzw. singletracki) zadowolą rowerzystów górskich.

Źródło: Piwniczna.pl, www.turystyka.piwniczna.pl

MOUNTAIN BIKE – PORCJA ADRENALINY!

Gmina Piwniczna posiada bardzo dogodne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego. Już kilkanaście lat temu na jej terenie wyznakowano pięć szlaków rowerowych o łącznej długości około 90 km. Poza tym gęsta sieć dróg prowadzących do wysoko położonych przysiółków również bardzo dobrze nadaje się do uprawiania tej formy rekreacji. Pamiętać jednak  należy, że do przejechania na rowerze kilkunastu lub nawet kilku kilometrów podjazdu trzeba mieć dobrą kondycję i trochę doświadczenia w jeździe terenowej. Dla tych, którzy są po raz pierwszy z rowerem w górach polecamy trasy  wzdłuż rzeki Poprad, lub bocznymi dolinami w górę wsi Kokuszka, Łomnica lub Wierchomla. Aby wybrać trasę odpowiadającą swoim możliwościom trzeba wcześniej zapoznać się z zastosowaną w przewodnikach 4-stopniową skalą trudności. Bez korzystania z przewodnika, trudno określić samemu skalę trudności trasy, ponieważ oznaczenia i kolory tras w terenie nie są związane ze stopniem trudności. Na terenie gminy można wypożyczyć rowery. Popularne trasy rowerowe:

Kosarzyska – Zaczerczyk – Piwniczna – dł.trasy 10,5 km; różnica poziomów 270 m, stopień trudności: trudna

Sucha Dolina – Zwór – Świni Groń – Piwowarówka – Piwniczna – dł. trasy 11,5 km; różnica poziomów 360 m; stopień trudności: bardzo trudna

Piwniczna – Łomnica Zdrój – Jarzębaki – Piwniczna Zawodzie – dł. trasy 15,5 km; różnica poziomów 340 m; stopień trudności: nieco trudna

Źródło: Piwniczna.pl, Turystyka.piwniczna.pl

RAFTING, SPŁYWY KAJAKOWE, FESTIWALE BIEGOWE I ZNACZNIE WIĘCEJ!

Poprad to niezwykła rzeka o charakterze typowo górskim, z dużymi wahaniami poziomu wód. Mimo iż jej źródła znajdują się po południowej stronie Tatr, zamiast skierować swe wody w stronę Morza Czarnego, rzeka zatacza wielki łuk ku północy i w okolicach Leluchowa przełamuje się przez Karpaty meandrując pomiędzy górami, by potem zakończyć swój bieg wpadając do Dunajca w okolicach Starego Sącza. Przedzierając się pomiędzy wziesieniami Beskidu Sądeckiego, Poprad tworzy malownicze przełomy, za najpiękniejsze uważane są te w okolicach Żegiestowa i Piwnicznej.

Źródło: Piwniczna.pl

Warriors Run pierwszy w Polsce cykl biegowy inspirowany tygodniem w piekle („hell week”) jednym z najtrudniejszych elementów szkolenia kandydatów do elitarnej jednostki SEAL. Warriors Run to cykl biegów zadaniowych, który składa się z biegów dziennych i nocnych. Warriors Run to zaledwie jedno ze sportowych wydarzeń w okolicy – więcej informacji na Turystyka.piwniczna.pl

Źródło: Turystyka.piwniczna.pl

 

beskid sądecki
There are almost 1000km trekking and biking trails across the entire Beskid Sadecki range
piwniczna-zdrój
There are almost 300km tourist routes of varying difficulty degrees in the near surrounding of Piwniczna Zdroj.
piwniczna-zdrój
Majority of trails are well prepared and signposted.
piwniczna-zdrój
Impressions from the trails
beskid sądecki
Time for well-deserved relaxing after a whole day of trekking!
piwniczna-zdrój
Fantastic biking runs for all the adrenaline-addicted professionals…
piwniczna-zdrój
Fantastic biking runs for all the adrenaline-addicted professionals…
piwniczna-zdrój
… and amateurs.
piwniczna-zdrój
On the run
piwniczna-zdrój
On the run
willa nad popradem
A family rafting
poprad noclegi
Canoes on the Poprad river
willa nad popradem
Canoe run-offs
piwniczna-zdrój
Running festivals
wierchomla
Wierchomla ski station – for all the fans of “white madness”
wierchomla resort narciarski
Wierchomla ski station
piwniczna zdrój
Well-earned relaxing after the active day
narty beskid sądecki
Beskid Sadecki offers also ski touring options
zima w górach noclegi
For many, winter is the most beautiful season…
zima piwniczna zdrój
Being at the top, don’t forget about a memorial selfie
zima piwniczna-zdrój
A lot of routes are fine also for the winter trekking

ZIMOWE SZALEŃSTWO

STACJA NARCIARSKA WIERCHOMLA I JAWORZYNA KRYNICKA

Malowniczo położona Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla zalicza się do czołówki najnowocześniejszych i dynamicznie rozwijających się ośrodków w Polsce. Do dyspozycji gości oddaje północno -zachodnie stoki Pustej Wielkiej, gdzie na wysokości 1062 m.n.p.m. trasy dla siebie znajdą fani nart i snowboardu, zarówno ci zaawansowani jak i początkujący.

Beskid Sądecki posiada bardzo dogodne warunki do uprawiania turystyki narciarskiej. Z myślą o narciarzach wyznakowano wiele szlaków ale właściwie wszystkie szlaki piesze można wykorzystać przy planowaniu wycieczki na nartach. Mimo, że w tych górach nie występuje zagrożenie lawinowe należy pamiętać o bezpieczeństwie gdyż zimą nawet te łagodne góry mogą być niebezpieczne dla życia. Planując wycieczkę zimową trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje możliwości kondycyjne, warunki pogodowe (które mogą się zmienić w każdej chwili), warunki śniegowe i długość dnia.

W odległości ok. 40 km od Piwnicznej znajduje się kolejna popularna stacja – Jaworzyna Krynicka. Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką ma długość 2 211 m. Biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.) i przebiega wzdłuż stoku góry, w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów i soczystej beskidzkiej przyrody. Zimą oferuje doskonałe warunki narciarskie, a latem takie atrakcje jak trasy rowerowe i piesze, całoroczne lodowisko czy tor gokartowy.

Źródło: Wierchomla.com.pl, Jaworzynakrynicka.pl

SZLAKI ZIMĄ

Beskid Sądecki posiada bardzo dogodne warunki do uprawiania turystyki zimowej. Z myślą o narciarzach i pieszych wyznakowano wiele szlaków i właściwie wszystkie szlaki piesze można wykorzystać przy planowaniu wycieczki zimowych. Mimo, że w tych górach nie występuje zagrożenie lawinowe należy pamiętać o bezpieczeństwie gdyż zimą nawet te łagodne góry mogą być niebezpieczne dla życia. Planując wycieczkę zimową trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje możliwości kondycyjne, warunki pogodowe (które mogą się zmienić w każdej chwili), warunki śniegowe i długość dnia.

Trasa narciarstwa biegowego: w przysiółku Obidza na wysokości około 900 m n.p.m, czekają specjalnie przygotowane trasy. Pętla o długości ok.5 km. biegnie z polany „Czerwona Młaka” początkowo wzdłuż granicy (zielony szlak), dalej przechodzi na stronę słowacką i pięknymi, widokowymi polanami w kierunku szczytu Szczob (935m). Powrót do startu (Obidza 931m) wzdłuż niebieskiego szlaku. Rozległe polany dają możliwość wyboru alternatywnych przebiegów trasy (modyfikacja długości), stwarzają również dogodne warunki do kibicowania.

Źródło: Turystyka.piwniczna.pl